عمده کلاهبرداری های فیشینگ با سیم کارت های بدون هویت انجام می گردد

به گزارش وبلاگ پرادو، تقریبا هشت ماه از اجباری شدن فعال سازی رمز پویا برای انتقال وجه بیشتر از 100 هزار تومان می گذرد. اگر چه در این مدت به گفته مقام های رسمی آمار پرونده های فیشینگ کاهش پیدا نموده اما هنوز صفر نشده است. تا جایی که در موج اخیر کلاه برداری ها، این پیامک ها نه از سوی سامانه های ارسال پیامک بلکه از طرف شماره های شخصی ارسال می شدند. این سیم کارت ها از کجا می آیند؟ این سوالی است که در گزارش زیر یک کارشناس آی تی به آن جواب می دهد.

عمده کلاهبرداری های فیشینگ با سیم کارت های بدون هویت انجام می گردد

فیشینگ چیست؟

فیشینگ نوعی کلاه برداری اینترنتی است که در آن با استفاده از یک جعلی از کاربر خواسته می ژگردد تا اطلاعات شخصی خود را وارد کند و بدین طریق می توان از این اطلاعات سوء استفاده کرد. در کشور ما رایج ترین نوع آن پیغامک ها و ایمیل های شامل به صفحه پرداخت بانکی جعلی است که با سوء استفاده از احساسات افراد به اطلاعات کارت بانکی آن ها دسترسی پیدا نموده و در یک عملیات کارت بانکی شان را خالی می نمایند.

برای مثال با ارسال پیغامک هایی مثل وام مسکن، یاری هزینه کرونا، خرید کتاب های مدرسه، عضویت در بورس و... به همراه یک افراد را به سمت سایت هایی می کشانند که شبیه به یک صفحه بانک طراحی شده است؛ اما نه این سایت ها صفحه بانکی هستند و نه ارسال نمایندگان برای شما دل سوزانده اند. آنها با دریافت اطلاعات حساب بانکی شما در یک چشم به هم زدن حسابتان را خالی و دستتان را از همه چیز کوتاه می نمایند. حتی وقتی رمز پویا داشته باشید به سرعت وارد می شوند و در یک چشم به هم زدن در همان مدت زمان کوتاه اعتبار رمز پویا تمام حسابتان را می تکانند. اگر چه روزی نیست که پلیس خبری از کشف و بازداشت این کلاه برداران ندهد اما به نظر می رسد که مشکل کمی ریشه ای تر، یعنی در امنیت کلاه برداران برای ارسال این پیغامک های دروغین به وسیله سیم کارت های بدون هویت باشد.

سیم کارت های کلاه برداران هویت دارند

سهراب خسروی کارشناس آی تی درباره سیم کارت هایی که ارسال نماینده پیغام های فیشینگ هستند می گوید: این سیم کارت ها کاملا بی هویت نبوده بلکه متعلق به افرادی هستند که در ازای دریافت پول به نامشان سیم کارت ها را به کلاه برداران می فروشند. برای مثال کلاه برداران با شناسنامه فردی معتاد یا یک مجرم محکوم به حبس ابد و به نام او ده سیم کارت خریده و از آن استفاده می نمایند. به همین دلیل باید گفت سیم کارت بدون هویت وجود خارجی ندارد بلکه در واقع از هویت این افراد سوء استفاده می گردد.

او درباره سوء استفاده از سیم کارت ها در گذشته شرح می دهد: 11 تا 12 سال پیش بعضی از اپراتورها بدون هویت یابی معین به هر فرد با هر تعداد که می خواستند سیم کارت می فروختند. بعدا با فشار آوردن دستگاه های دولتی دیگر احراز هویت برای دریافت سیم کارت اجباری شد. به همین دلیل سیم کارت های موجود همه هویت دار هستند اما ممکن است متعلق به فرد معتادی باشد که به پول احتیاج دارد و از او خریداری شده است. اگر هم جرمی با این سیم کارت رخ دهد مسئولیت آن با همان فرد است.

این کارشناس آی تی درباره فرایند احراز هویت در اپراتورهای مخابراتی می گوید: امروزه احراز هویت همه اپراتورها حضوری است. متصدیان اطلاعات هویتی افراد خریدار را چک می نمایند که درست باشد و سپس به او سیم کارت می فروشند. به همین دلیل احتمال این که سیم کارت بدون هویت به وسیله اپراتورها نشت پیدا کند وجود ندارد.

علی رغم این شرح ها پیش از این رئیس پلیس فتای استان تهران از وجود میلیون ها سیم کارت بدون هویت خبر داده بود که به دست کلاه برداران می رسید: با ورود گردشگر ها سه سیم کارت به آنها می دهد و پس از خروج آنها دو سیم کارت آن به دست دلالان می افتد و در بازار میان مجرمان به فروش می رسد. با این حال شرکت اپراتور با تکذیب این اظهار نظر اعلام نمود که سیم کارت های گردشگری یا گردشگری، صرفا با ارائه گذرنامه برای اتباع هنگام ورود به کشور، به طور موقت فعال می شوند و پس از 30 روز، این سیم کارت ها را اتوماتیک غیرفعال می نماید. بنابراین سیم کارت های بدون هویت گاه متعلق به افراد احتیاجمند و گاه متعلق به اتباع خارجی و گردشگران هستند که به دست کلاه برداران می افتند و پیغامک های فیشینگ به وسیله آن برای مردم ارسال می گردد. پیغام هایی که گروه زیادی از افراد جامعه را به خطر انداخته و پرونده های اقتصادی زیادی را در کلانتری ها روی هم انبار می نماید.

آذرماه سال گذشته جانشین پلیس فتا تعداد این پرونده ها را در تهران 20 هزار پرونده عنوان نموده بود. شکایت هایی که شامل مال باختگانی از یک تا 400 میلیون تومان می شد و تمام کشور را از شمال تا جنوب و شرق تا غرب درگیر خود نموده بود.

2121

منبع: خبرآنلاین

به "عمده کلاهبرداری های فیشینگ با سیم کارت های بدون هویت انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمده کلاهبرداری های فیشینگ با سیم کارت های بدون هویت انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید